czwartek, 12 kwietnia 2012

CZEKOLADA


"Z czekoladą jest jak z życiem – nie poczulibyśmy w pełni jego słodkiego smaku, gdyby nie odrobina goryczy, której czasem musimy doświadczyć."

                                                                                                Joanne Harris – Czekolada

Powszechnie znany przez wszystkich wyrób cukierniczy, który z powodzeniem łagodzi wszelkie troski i poprawia samopoczucie to właśnie czekolada. Produkuje się ją z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego lub tłuszczu cukierniczego, środka słodzącego i jeszcze paru innych dodatków, które są zależne od sporządzanego rodzaju smakołyku. Im większa zawartość miazgi kakaowej tym bardziej klasyczny wyrób i zbliżony do prawdziwej czekolady.

Każdy z nas zna doskonale smak takiego smakołyka jakim jest czekolada. Trudno jej się oprzeć, ma znakomity aromat i niezastąpiony smak. Jej różnorodne smaki pozwalają na szeroki wybór i każdy może znaleźć swoja ulubioną. Producenci rywalizują ze sobą o niebanalne wyroby i powstają coraz to nowsze kombinacje składników po to, aby przyciągnąć jak największa rzeszę smakoszy czekolady.

Wiele osób kojarzy ja z dzieciństwem. Jako coś wyjątkowego, kojarzącego się ze świętami, bliskimi, a także jako prezent dający poczucie bezpieczeństwa lub wyrazy podziękowania. Inni traktują ją z powodzeniem jako afrodyzjak i nic w tym dziwnego, w końcu jej intensywny aromat jest niezwykle kuszący i pobudza zmysły.

Co ciekawe czekolada posiada dobroczynny wpływ na zdrowie. Jest doskonałym źródłem magnezu i wzmacnia organizm. Ponadto wpływa odprężająco i pozytywnie na organizm. Poprawia samopoczucie, wprowadza nawet najbardziej zatroskanych w stan szczęśliwości, a nawet w euforie. Nawet kilka kostek czekolady w ciągu dnia pozwoli nam uniknąć przeziębienia i wywoła uśmiech w pochmurne dni. Dlatego warto od czasu do czasu ulec pokusie i sprawić sobie odrobinę przyjemności.

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje czekolady:

- CZEKOLADA GORZKA - składa się z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego i cukru, czasami z niewielką domieszką wanilii i/lub aromatu. Ten rodzaj czekolady zawiera co najmniej 70% miazgi kakaowej. Spotykane są również czekolady o zawartości 95% miazgi. Czekolada gorzka ze względu na dużą zawartość masy kakaowej i niską zawartość cukru jest zdecydowanie uznawana za najbardziej wartościową. Im więcej w składzie miazgi, a mniej cukru tym lepiej.

- CZEKOLADA DESEROWA - zawiera od 30 - 70% miazgi kakaowej, reszta to tłuszcz kakaowy, cukier i dodatki.

- CZEKOLADA MLECZNA- zawiera nie więcej niż 50% miazgi kakaowej, aczkolwiek większość czekolad na rynku zawiera tylko 20%, za to dużą ilość mleka. Zawartość cukru sięga aż 50%, zatem jest bardzo słodka. Dzięki mlecznemu dodatkowi ma łagodny i delikatny smak. Czasami zamiast tłuszczu kakaowego stosuje się tłuszcz roślinny oraz sztuczne substancje smakowe i aromatyczne. W efekcie jest to czekolada najchętniej kupowana.
 
- CZEKOALDA BIAŁA - nie zawiera miazgi kakaowej, ma za to dużą ilość tłuszczu kakaowego, cukru i mleka (czasami śmietanki) oraz dodatek wanilii. W najlepszych białych czekoladach jest tylko do 33% tłuszczu kakaowego. Niektórzy smakosze uważają, że ten rodzaj czekolady to nie czekolada, ze względu na niską zawartość masy kakaowej.
 
 
 

Obecnie na rynku spożywczym jest bardzo duży wybór produktów czekoladowych. Do tradycyjnych tabliczek czekolady dodawane są orzechy i inne bakalie takie jak np. rodzynki, kawa, karmel, cappuccino, likier.

Warte wspomnienia są jeszcze następujące rodzaje czekolad:

- KUWERTURA - bardzo wysokiej jakości czekolada. Niestety rzadko można zobaczyć ją na sklepowych półkach ponieważ oferowana jest głównie w blokach po 2,5 kg, a w handlu detalicznym w postaci tabliczek po 100 lub 200 gramów. Kuwertura wykorzystywana jest do tworzenia czekoladek i dekoracji cukierniczych. Swoją wysoką jakość zawdzięcza dużej zawartości masła kakaowego, zawiera ponad 35% tłuszczu. Wykorzystywana głównie jako doskonała polewa na przykład do ciast.

- CZEKOLADA NADZIEWANA- dzięki różnorodności nadzień, każdy na pewno znajdzie odpowiednie dla siebie. Mamy nadzienia śmietankowe i owocowe - często tworzone z egzotycznych owoców. Czekolada nadziewana powstaje z masy czekoladowej, do której dodawane są nasiona oleiste, owoce oraz inne naturalne dodatki aromatyczne i smakowe.

- CZEKOLADA NAPOWIETRZNIONA- potocznie zwana jest czekoladą bąbelkową. Dostępna jest w trzech wersjach: biała, mleczna oraz mieszana. Uformowana jest z masy czekoladowej, która poddawana jest działaniu dozwolonych gazów obojętnych. W sklepach można je kupić w formie standardowej tabliczki czekolady, ale występuje również w postaci batoników.

- WYROBY CZEKOLADOPODOBNE - produkty czekoladopodobne w założeniu mają wyglądem i smakiem przypominać prawdziwe czekolady. Jednakże o ile pierwsze założenie potrafią spełnić, tak pod względem smakowym odstają znacząco od oryginalnych wyrobów. Tłuszcz kakaowy jest zastąpiony roślinnym, a zawartość kakao nie przekracza 7% całkowitej masy. Największy zysk wytwórcy produktów czekoladopodobnych mają w okresach świątecznych, kiedy kupujemy figurki Mikołajów, czy zwierzątek.


 
Czekolada doczekała się wielu naukowych opracowań. Istnieją nawet ludzie, którzy uprawiają dyscyplinę o nazwie czekologia. Twórcą tej nowej nauki jest nowozelandzki psychoterapeuta, Murray Langham, który uważa, iż można określić charakter człowieka po tym, jaką lubi czekoladę. Aby określić cechy charakteru danej osoby, musimy dowiedzieć się jaki rodzaj, czyli nadzienie, kolor oraz kształt czekolady lubi najbardziej. Tak przedstawia się ogólna charakterystyka zwolenników danej czekolady:

  • Mleczna - ludzie romantyczni i nostalgiczni
  • Biała - oznacza niezdecydowanie
  • Deserowa - osoby, które myślą perspektywicznie
  • Gorzka - oznacza wyrafinowany gust
  • Z masą kawową - oznacza ludzi niecierpliwych
  • Z nadzieniem pomarańczowym - osoby, które sprawdzają się w trudnych sytuacjach
  • Z migdałami - ludzie, którzy myślą szybko i lubią eksperymentować
  • Z nadzieniem toffi - oznacza zmysłowość
  • W kształcie trójkąta - charakteryzują egoistów
  • Kwadratowe - to ludzie uczciwi, na których można polegać
  • W kształcie diamentów - osoby, które lubią być rozpieszczane

W Polsce coraz bardziej popularna stała się czekolada pitna, która zdobyła już popularność w krajach zachodnich. Pierwsza gorąca czekolada pochodzi ze starożytnej cywilizacji Majów. Aby uzyskać ją w postaci napoju należy rozrobić sproszkowany smakołyk lub w postaci granulek w wodzie, mleku lub innym płynie. Ten smakołyk jest ogromną bombą kaloryczną i dostarcza masę energii. W stu gramach tego wyrobu znajduje się od 500 do 700 kalorii. Dlatego też jest wskazana przy długim wysiłku fizycznym lub intelektualnym.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz